Użytkowanie auta z katalizatorem

Katalizator podobnie jak każde inne urządzenie powinien być konserwowany, podobnie jak każda inna część samochodzie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze katalizatora?

3 podstawowe parametry, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze katalizatora to:

  • średnica rur łączących w układzie,

Różni producenci stosują odmienne średnice rur. Często zdarza się tak, że ten sam model samochodu ma inne oprogramowanie, inny układ wydechowy.

  • wyliczenie przepustowości,

Wyliczenie przepustowości ma bezpośrednie przełożenie na ilość spalin. Ilość, emisja spalin zależy od pojemności o zakresu prędkości obrotowej silnika. Większe pojemności silnika wymagają zastosowania kilku katalizatorów.

  • rodzaj wkładu katalizatora,

Obecnie na rynku możemy spotkać dwa typy wkładu katalizatora: metaliczny i ceramiczny. Metaliczny wkład jest bardziej odporny na uszkodzenia, choć ma mniejszą wydajność. Ceramiczne wkłady są lżejsze i trwalsze, ponieważ nie korodują.

Po zaostrzeniu przepisów dotyczących spalin samochodowych, obecnie auta posiadają 2 lub 3 katalizatory. Użytkowanie auta z katalizatorem wymaga przestrzegania pewnych zasad. Katalizator pracuje w wysokich temperaturach, zatem jest dość łatwo spowodować by się przegrzał. Znajdujący się w dolnej części samochodu katalizator nie powinien być narażony na kontakt z łatwopalnymi substancjami. Katalizatory podobnie jak inne części samochodowe zużywają się. Wiek katalizatora to około 5 lat.