Zasada działania katalizatora

Jak działa katalizator?
Katalizator jest obecnie powszechnie stosowanym urządzeniem w każdym samochodzie. Jak działa i dlaczego jest tak powszechnie stosowany?
Katalizatory zostały wprowadzone do masowej produkcji na skutek coraz to bardziej rygorystycznych regulacji i zasad dotyczących ilości emisji szkodliwych substancji przez pojazdy spalinowe.

Katalizator oczyszcza spaliny, co ma bezpośredni wpływ na ich emisję i poziom stężenia substancji, które są niebezpieczne dla środowiska.

Czym jest katalizator?
Katalizator to reaktor katalityczny. Choć nazwa może brzmieć nieco przerażająco, jego działanie opiera się na prostym schemacie:

  • Wewnątrz katalizatora znajdują się substancje, które przyspieszają reakcje wewnątrz spalin, które są jeszcze w samochodzie.
  • Przyspieszenie reakcji w obrębie samochodu powoduje mniejsze konsekwencje dla środowiska.
  • Substancje, które wydostają się poza obręb auta stają się mniej niebezpieczne i uciążliwe dla środowiska. Aby poprawić pracę katalizatora stosuje się sondy lambda, które mają za zadanie określić jakie ilości i jakość spalin są dostarczane przez silnik.

Coraz to nowe innowacje są wprowadzane przez producentów katalizatorów by jeszcze bardziej ich praca była efektywna. Rodzaj katalizatora jest dopasowywany do rodzaju zapłonu silnika.